write  / napisz do Pytania do Leszka Balcerowicza na temat ustawy o języku polskim

Gdańsk, 03.01.2000

Do:
Pan Leszek Balcerowicz
Wicepremier i Minister Finansów

Dot: interpretacji przepisów ustawy o języku polskim.

Szanowny Panie,

Przedsiębiorstwo Jastra Sp. z o.o. zajmuje się głównie eksportem wyrobów polskiego przemysłu okrętowego, jak również i innymi usługami dla międzynarodowej gospodarki morskiej. W związku z tym wystawiamy i otrzymujemy różne dokumenty, najczęściej angielskojęzyczne: faktury, oferty, instrukcje, etykiety itp.

Na podstawie Art.6., 7. oraz 14. niedawno podpisanej ustawy o języku polskim za dokumenty, jak w przykładowych załącznikach (faktury, etykiety, oferty po angielsku) grozi kara grzywny oraz nawiązka w wysokości do 100000 złotych już od maja 2000. Dzięki temu legalna i uczciwa działalność gospodarcza staje się przestępstwem.

W związku z tym proszę o PILNĄ odpowiedź na poniższe pytania:

Proszę o niezwłoczną odpowiedź w trybie Art.35 p.2 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, ponieważ wszystkie fakty są znane Panu z racji sprawowanych urzędów, a sprawa jest coraz bardziej pilna.

Odpowiedź zostanie opublikowana w internecie na liście dyskusyjnej pl.soc.prawo.podatki oraz na naszych stronach www. Wiem od moich korespondentów, ze nie tylko ja się boję tej ustawy.

Z Poważaniem,

Barbara Głowacka (dyrektor)

10.05.2000 ustawa weszła w życie, żarty się skończyły, odpowiedzi nie dostałam.
Na szczęście obudziły się wielkie międzynarodowe firmy mające interesy w Polsce.
Pewnie ciąg dalszy nastąpi

============================== Great Seal of
Gdansk with mediewian ship

index do strony początkowej / to begin page